Тръгвайки от идеята, че електрическите автомобили не просто трябва да бъдат рекламирани и продавани, а и да носят гарантираното спокойствие за пробег, обслужване и поддръжка, германският производител Opel осигурява редица електронни услуги, подпомагайки преминаване към електрическата мобилност. Създадените в полза на потребителите програми „Electric All In“ в Европа и конкретно у нас – „Opel e-Mobility“, поднасят редица придобивки за клиентите, закупувайки електрически автомобил от гамата модели на Opel. В тази световна офанзива за екологичност, практичност и икономии марката цели да направи достъпно закупуването на електрическо превозно средство.
В специален тест драйв за българските автомобилни журналисти, организиран от вносителя на марката Opel – „София Франс Ауто“, имах прекрасната възможност да се запозная отблизо с новите модели Mokka и Grandland, а така любимата на конярите Frontera остана за следващ път.
За електрическата Mokka мога да пиша доста, тъй като това е автомобилът на моите родители и само за две години в партньорство с Opel те отново са влюбени в Mokka! Трябва да отбележа обаче, че моделът вече е с новото лого Opel Blitz и LED светлинен подпис, както си модернизиран дизайн с леки освежени акценти.
В интериора, подобно на всички модели на Opel, така и Mokka e „изтъкан“ от екологични материали. Централната конзола е още по-изчистена, физическите бутони са малко, 10-инчовият цветен сензорен екран е лесен и интуитивен за ползване. На разположение на водача и пътниците са новото поколение хардуерни платформи от Qualcomm – Snapdragon Cockpit и Snapdragon Auto Connectivity, за свързаност, отчетлива графика и безпроблемна работа с мултимедията, Bluetooth, 4G и Wi-Fi.
Много забавна и услужлива е навигационната система с гласово управление чрез командата Hey, Opel. Новият Opel Mokka се предлага в две нива на оборудване – Edition и GS и може да бъде персонализиран допълнително с два индивидуални пакета. Компактния перфектен градски автомобил има версия с бензинов двигател и два електрифицирани варианта. Изцяло електрическият Opel Mokka Electric се предлага с електромотор с мощност 115 кВт (156 к.с.) и батерия с 54 кВтч, с пробег до 403 км (WLTP). Кросоувърът е бърз като ускорение, много стабилен и балансиран при маневриране.
Хибридният вариант съчетава 1,2-литров 3-цилиндров бензинов турбодвигател с мощност 100 кВт (136 к.с.) и електромотор с още 21 кВт (28 к.с.), интегриран в електрифицираната 6-степенна автоматична трансмисия с два съединителя. При по-ниски скорости хибридният вариант на Opel Mokka се движи изцяло на ток.
След като останах очарован от новия Opel Mokka, с нетърпение очаквах да подкарам и флагмана на Opel – Grandland. Базиран на платформата STLA Medium на световния гигант Stellantis и замислен да бъде универсален автомобил, така че да удовлетвори всички предпочитания, флагманския SUV на Opel се предлага в три версии: като хибриден вариант и в още две версии – Plug-in хибрид, който може да се зарежда в мрежата, и изцяло електрическа версия Grandland Electric, която предлага впечатляваща пробег изцяло на ток от над 500 км с пълна батерия.
Падна ми се хибридната версия с предно предаване в по-високото ниво на оборудване – GS, с обща мощност 145 конски сили. Още със сядането и потеглянето, първото усещане е за първокласен комфорт. Седалките са сертифицирани от германската асоциация AGR (Aktion Gesunder Rücken – „Институт за здрави гърбове“. Смело твърдя, че седалките на Opel Grandland са едни от най-удобните и ми напомнят за комфорта в последните две поколения на Insignia. Окачването е настроено с идея за меко и абсорбиращо неравностите поведение – идеално за условията в България.
Големият SUV има перфектно управление. Системите за подпомагане на водача филтрират евентуалните грешки на шофьора и несъвършенствата на пътя, например с доста неравности. Интересна е работата на автоматикът, който е ново решение за Opel. Трансмисията е с двоен съединител в автоматичен режим може не е винаги да бъде продължение на нашите желания и мисли, но при използване ръчен режим с лостчетата на волана, 145-те конски сили си казват думата. В завои и път с денивелация можем добре да подготвяме двигателя за нужните предавки. Динамиката е впечатляваща и абсолютно сигурна при изпреварване.
На пръв поглед малкият 3-цилиндров бензинов двигател с турбокомпресор и с обем 1,2 литра дава достатъчно количество тяга към предния мост, а в комбинация с 6-степенната автоматична скоростна кутия, автомобилът е динамичен и пъргав, без да има претенции за спортни постижения. Ускорението от 0 до 100 км/ч се постига за 10,2 секунди а максимална скорост е 200 км/ч. От трите режима за шофиране – Eco, Normal и Sport, предизвиквам Grandland в най-динамичния.
На мига големият Opel става по-рязък при подаване на газ, трансмисията светкавично реагира на подаването на газта, а оборотите се вдигат, така че да усетя цялата налична мощност. Изненадващ беше засечения среден разход на гориво, при положение, че имахме смяна на различни по манталитет и умения водачи, по планински път в посока към планината Родопи, смесеният разход – от градско, извънградско и магистрала, бордовият компютър отчете 6,1 л/100 км. В града новият Opel Grandland, въпреки размерите си, харчи 5,3 л/100 км, а извън града 4,9 л/100 км. По магистралата при 140 км/ ч разходът скача на 7 л/100 км.
Просторен е следващата една дума за Opel Grandland. Наред с познатите удобства като подлакътник и модулна поставка за чаши, има и умни ниши за съхранение на малки предмети и интегриран контакт 12V. До петима души спокойно се разполагат в луксозна обстановка. На задната седалка има и ISOFIX елементи за закрепване на детско столче, USB-C портове и джобове в гърбовете на предните седалки. Задната седалка е разделена в съотношение 40:20:40 и така към огромния багажник с обем от 550 литра могат да се прибавят още чрез сгънати задните облегалки, така че обемът да достигне 1645 литра.
При първата почивка по маршрут София-Батак, имах удоволствието да разгледам и модела отвън. Дизайнът на колелата е много модерен и аеродинамичен. Големи, опционални гуми с размери 225/55 R19, стандартните са 18-инчови.
Външно формите на новия Grandland са типични за Opel – класически, стилни, изчистени, оставащи във времето. Много красиви детайли има навсякъде. Третият стоп е в стил на „автомобилен пистов състезател“ и ми напомня успешните модели в сериите DTM и TCR. Фаровете в съчетание с визьора са прекрасни и осветяват невероятно, едни от най – добрите на пазара. Цената на новия Opel Grandland с хибридно задвижване в базовото ниво Edition стартира от 63 490 лева. Отлична цена за повече от прекрасен автомобил, в подкрепа на посланието на Opel за достъпност.
На връщане от теста, тъй като Opel вече предлага електрическа версия за всеки свой модел в гамата си, се сприятелявам с изцяло електрическата версия Grandland Electric. Спокойствие е поредната една дума за модела. Това спокойствие, което идва от избора на всеки клиента за монтаж на две батерии: със 73 и 82 кВтч. И в двата варианта електромоторът е монтиран отпред и е с мощност 213 к.с., въртящият момент е 345 Нм. По WLTP цикъл с тази батерия Grandland Electric може да измине до 523 км с едно зареждане, като има значение какъв е размерът на джантите.
В случая те са 20-инчови. От Opel обещават и монтиране на батерия с капацитет 98 кВтч, която би могла да гарантира до 700 км изцяло електрически автономен пробег. Както и да шофирам, каквото и да е времето, ще се прибера. Шофирам „върху“ батерия от 82 кВтч. Нямам скрупули да натисна педала на газта до дупка. Ускорението от място до 100 км/ч отнема 9,0 секунди. Нещо повече – в купето си „съхранявам“ чистия родопски въздух, а за това ми помага системата за пречистване на въздуха в салона Intelli-Air Clean Cabin.
Цената на Grandland Electric на ток е 91 380 лева, в която са включени специалните услуги и отстъпки за собственици на електрически автомобили по програмата Opel e-Mobility, която предоставя специални услуги и отстъпки, като: безплатен първи систематичен преглед, безплатен заместващ автомобил с изключение на случаите на застрахователно събитие, прием в оторизиран сервиз на Opel на момента, без предварително записан час, безплатна пътна помощ в случай, че автомобилът остане без заряд в батерията, специална телефонна линия за технически въпроси, свързани с експлоатацията на автомобила и най-важното – 8-годишна гаранция на батерията. Стартовата цена на Grandland на ток е с 10 000 лева повече от тази на Grandland Plug-in хибрид, който ще бъде наличен скоро.
Технически характеристики
Opel Grandland Hybrid 145 e-DCS6
1,2-литров 3-цилиндров бензинов двигател с турбокомпресор и електромотор
6-степенна автоматична скоростна кутия с двоен съединител
145 к.с. максимална системна мощност
230 Нм максимален системен въртящ момент
10,2 секунди време за ускорение от 0 до 100 км/ч
202 км/ч максимална скорост
5,6 л/100 км комбиниран разход на бензин
128 г/км емисии на СО2
63 490 лева базова цена на модела (Edition)
Текст: Иван Чакъров
Снимки: Любомир Асенов, Тони Тончев