Както повечето ездачи знаят, конят става по-силен поради физически и биохимични изменения в мускулите и сърдечно-съдовата система в резултат на тренировки. Все пак много малко разбират взаимовръзката между тези изменения и това как хранителният режим на коня може да подобри биохимичните процеси по време на упражненията.
Типове упражнения
Има два основни типа упражнения. Първият е максимална тренировка – работа с висока интензивност за кратък период от време, като спринта например. Основният източник, използван за осигуряване на енергия при този тип тренировка са въглехидратите, следвани от мазнините и белтъчините, в зависимост от физиологичното състояние и хранителния режим на коня.
Вторият тип упражнение е субмаксимален – работа с ниска интензивност за продължителен период от време, като например тренировка по ендюранс. При здрав кон основният източник на енергия е мазнината.
Очевидно има много типове упражнения в обхвата между максимални и субмаксимални упражнения, като обездка и прескачане на препятствия, както и по-дълги надбягвания. Предпочитаният източник на енергия зависи от вида на тренировката и от формата на коня.
Важно е да се отбележи, че въглехидратите и белтъчините се преработват анаеробно (без участието на кислород), като основният краен продукт е млечна киселина, основна причина за умората. Мазнините, от друга страна, се преработват аеробно (с участието на кислород), като крайните продукти са въглероден диоксид и вода. Крайните продукти на преработването на мазнините нарушават в по-малка степен основно-киселинният баланс на коня и забавят умората. Конете използват белтъчини като източник на енергия, когато хранителният им режим съдържа повече белтъчини от необходимото. Използването на белтъчини като източник на енергия е не само безсмислено, но и е доказано, че влошава представянето на коня.
Приоритет на енергийните субстрати е запазване здравословното състояние на коня. При здравия кон голяма част от получената енергия става за сметка на мазнините и по-малко за сметка на въглехидратите, което осигурява максимално усилие: стартиране и финиширане.
Дългосрочна физиологична реакция при упражненията
След много седмици на тренировки се получават важни промени във физическото състояние и биохимичните показатели при коня:
- Подобрен капацитет за пренос на кислород – подпомага захранването с кислород на работещите мускули, поддържайки използването на мазнина като източник на енергия;
- Мускулите използват кислорода по-ефективно;
- Намалява образуването на млечна киселина (забавя умората);
- Натрупването на млечна киселина в мускулите се преодолява по-лесно;
- Увеличено потребление на мазнина, пестене на въглехидрати;
- Повишена концентрация на гликоген (повече енергия за старта и финала).
Какво значи това на практика?
- Естествената реакция от тренировката е смяната на предпочитания източник на енергия от въглехидрати на мазнини;
- По-голяма част от тренировката (състезанието) използва мазнините за енергия;
- Увеличени запаси от гликоген в мускулите (повече енергия за старта и финала);
- Увеличен период за произвеждане на млечна киселина (забавя умората);
- Увеличена поносимост към млечна киселина (конят се изморява по-трудно).
Научните изследвания доказват следните предимства на хранителен режим, който е богат на мазнини:
- Увеличена издръжливост (способността на коня да поддържа скоростта за дълъг период от време);
- Конят поддържа по-ниска телесна температура по време на упражнения.
- Намалени дихателни усилия по време на упражнения;
- Може да получава нужната енергия с по-малко храна – да не бъде прехранен на манежа или трасето. Диета, богата на мазнини може да задоволи нуждите на коня от храна със 70-80% от количеството, необходимо при обичайните храни;
- Увеличен праг на млечната киселина.
Високи нива на зърно и меласа – негативното въздействие на храни с високо съдържание на захар (скорбяла).
Основните ефекти, които трябва да се премахнат чрез намаляване на разтворимите въглехидрати (захар и скорбяла) в храната на състезателните коне са образуването на млечна киселина, както и увеличаването на инсулина, причинено от повишеното ниво на глюкоза в кръвта.
Високите нива на инсулин, дължащи се на разграждането на захар или скорбяла в стомаха са:
- Завишена циркулация на глюкоза и аминокиселини в клетките. Това може да бъде свързано със проявите на схванатост при коня;
- Завишена гликолиза;
- Може да се отрази на количеството серотонин в мозъка. Това обяснява хиперактивността и проблемите в поведението при някои коне на диета, богата на въглехидрати;
- Асоциация с язвата, резултат на лоша ферментация в стомаха.
Изследванията доказват, че диети, включващи повече от 30% разтворими въглехидрати ще преминат през тънкото черво и ще достигнат до дебелото, където ще ферментират под въздействието на микробите.
Преработката на захар или скорбяла подпомага образуването на млечна киселина, която се абсорбира бързо и води до намаляване на pH в дебелото черво. Киселинното pH се свързва с:
- Диария;
- Прекомерно размножаване на болестотворните бактерии;
- Унищожаване на полезните бактерии, свързано с колики, ендотоксемия и ламинит.
Как да направляваме храненето на състезателните коне:
- Набавяйте 15-20% от необходимите калории чрез мазнини по време на тренировка и състезание;
- Намалете скорбялата в хранителния режим (по-малко царевица, меласа и т.н.).
- Увеличете лесно смилаемите фибри в диетата;
- Контролирайте приема на храна: хранете коня по-често през деня и му осигурявайте качествено сено по всяко време;
- Използвайте диета, създадена от специалист, за да гарантирате баланса на всички хранителни вещества с по-нисък прием на храни, които същевременно са богати на мазнини;
- Осигурявайте електролити, когато конят се поти.