Едно по-различно тестово шофиране от София до Солун с един по-различен електрически автомобил
Вносителите на Ford за България от компанията „Мото-Пфое“, смело отправиха поредното предизвикателство към родната автомобилна журналистика, като ни „хвърлиха“ по един ключ от новия изцяло електрически модел Explorer и ни посочиха часа и мястото на срещата на брега на Бяло море.
Идеята беше дали ще успеем да стигнем до гръцкото крайбрежие само на ток, но без да зареждаме по пътя. Речено–сторено. По трима човека в автомобил, с багаж и добро настроение, ето ни по магистрала „Струма“, в посока границата с южната ни съседка.
Без да пресмятаме, екранът услужливо ни показва, пълна батерия и пробег от 400 км. Супер! Шпорим вятъра и си мислим за разходка и шопинг в Солун. Времето на българска територия е 10-15 градуса. Делничен ден, няма трафик по магистрала „Струма“, а ние имаме време да си направим най-добрата формула за бързо и в същото време икономично шофиране.
Топверсията на Ford Explorer е с два електромотора AWD и оборудване Premium. Двата електрически мотора осигуряват задвижването на всички колела, най-голямата батерия е с капацитет 79 кВтч. Общо двата електромотора доставят системна мощност от 340 к.с. и 545 Нм въртящ момент, а ускорението от 0 до 100 км/ч става за 5,3 секунди. Това е и най-мощният Explorer, който в идеалния вариант осигурява автономен пробег до 566 км.
Има и версия със задно задвижване с един електромотор на задната ос с 286 к.с. и 545 Нм, който ускорява от 0 до 100 км/ч за 6,4 секунди, а батерията от 77 кВтч осигурява автономност над 600 км, при официален среден разход от 13,9 кВтч/100 км.
При топверсията Ford Explorer по каталог консумацията на ток е 16,6 кВтч/100 км, но при каране по магистрали и по планински пътища, разходът е средно 18,8 кВтч/100 км. Изминаваме разстоянието от София до Солун за около 4 часа, като се редуваме трима шофьори с различно темпо и умения, с една уговорка да не правим „ластици“ за ускорение, а да се наслаждаване на комфорта на новия Explorer с равномерна езда от 110-120 км/ч. Така имаме възможност да разгледаме и модела отвътре.
Интериорът на новия Ford Explorer е с подчертано модерно и луксозно излъчване. Впечатляващ и с подобаващ за простора размери е и плъзгащия се нагоре и надолу голям екран, разположен по средата на таблото с отлична графика и високата резолюция. Автомобилът предлага много място за съхранение на различни вещи, като само подлакътника побира 17 литра. Зад споменатият централния плъзгащ се екран също има малко скрито пространство за съхранение на дребни предмети плюс класическата жабка в дясната част на таблото. Багажникът е с капацитет от 470 литра, а при сгънати облегалки на задната седалка обема нараства до 1460 литра.
След 4 часа пътуване, ето ни на брега на Бяло море в Гърция с уравнение, което за нашият отбор бе с резултат от изминати 300 километра, а бордовият компютър отчете 31% остатъчен капацитет на батерията и оставащ пробег за 143 км. Мислехме се за отличници, но далеч по-добри се оказаха наши колеги, които бяха постигнали 36% остатъчен заряд и над 150 км за още пътуване.
Извън забавното пътешествие е абсолютно ясно, че новият Ford Explorer хвърля ръкавицата към своите конкуренти и бързо се превръща в централен нападател в сегмента на компактните електрически SUV. Моделът разполага с една от най-добрите платформи на пазара, с голям автономен пробег, със страхотен дизайн и перфектно пътно поведение. Кормилното управление е повече от прецизно. В града въпреки размерите и теглото си, новият Explorer е много маневрен. Електрическият модел предлага няколко различни режима на движение: Sport, Еco и Normal. В режим „B“ на скоростната кутия, възстановяването на енергията е по-ефективно.
Как и кога обаче един клиент може да опознае всички качества на един електрически автомобил? Отговорът е при екстремни условия, като дъжд и обилен снеговалеж например, които ни застигнаха на връщане в нашето тестово шофиране.
От Солун стартирахме сутринта около 9:00 часа с планирани разходки и места за снимки и прекрасно време в края на ноември от 15-16 градуса по обедно време. Пътувахме повече от спокойно, дори си позволихме и скорост 130 км/ч, защото вече бяхме убедени в дългия автономен пробег на новия Ford Explorer.
След град Кресна обаче заваля дъжд, а по магистрала „Струма“ в района на Благоевград заваля и обилен сняг. Нямаше драма, защото оставащият заряд на батерията беше 50%. Лесно за смятане. Имахме над 200 км оставащ пробег, а до комплекса на „Мото-Пфое“ в Люлин оставаха 80 км. С щедро отопление и още по-топло настроение се завръщахме към столицата.
Към Дупница обаче, чувството на безпокойствие се изостри, защото процентите заряд в батерията взеха бързо да намаляват. Намалихме темпото, понамалихме парното, използвахме всеки отдал ни се момент от пътя за рекуперация. Тук трябва да се отбележи, че преходът от рекуперация към механично спиране е забележително плавен. На пътната детелината при Перник имахме колебание дали да минем през магистралата или през кв. „Княжево“ за да се приберем към София. Избрахме криволичещият и с денивелации път през кв. „Княжево“, защото магистрала „Люлин“ най-вероятно щеше бързо да ни „глътне“ и малкото останало електричество.
Ако бяхме спрели за зареждане, то трябваше само да се съобразим с времето за зареждане, което варира от капацитета на батерията. При модела с един електрически мотор и батерия от 77 кВтч, системата поддържа бързо зареждане в DC станции с максимум 135 кВт и зареждането до 80% за 28 минути, а станция AC Wallbox може да достави максимум 11 кВт. За моделите с два електромотора и по-голямата батерия от 79 кВтч, бавното зареждане към AC все още се извършва с 11 кВт, докато при бърза DC станция Explorer може да се справи с мощности до 185 кВт и зареждане до 80% за 26 минути.
Пристигнахме успешно към 17:30 ч, без да се налага да зареждаме, а освен това си добавихме и доза истинско преживяване в супер зимни условия с електрически автомобил и извода, че доброто планиране, добре подбрания маршрут и времето, като метеорология са важни фактори при управлението на автомобили с електрическо задвижване, дори и с впечатляващия Ford Explorer.
Цената на Ford Explorer с мощност от 170 к.с. и батерия с капацитет 52 кВтч стартира от 85 900 лева в базовото ниво. Моделът с един електромотор с мощност 286 к.с. и батерия от 77 кВтч струва минимум 99 800 лева, а в нивото Premium е с цена 105 700 лева. Моделът с два електромотора с 340 к.с. и батерия с капацитет 79 кВтч започва от 107 500 лева, а в нивото Premium струва 113 300 лева.
Технически характеристики:
Ford Explorer AWD
- 2 синхронни електромотора
- 82 кВтч литиево-йонна батерия с брутен капацитет
- 1-степенна автоматична скоростна кутия
- 4х4 двойно задвижване
- 340 к.с. максимална мощност
- 545 Нм максимален въртящ момент
- 5,3 секунди ускорение от 0 до 100 км/ч
- 180 км/ч максимална скорост
- 15,7-16,6 кВтч/100 км комбиниран разход на електроенергия
- 532-566 км комбиниран автономен пробег (WLTP)
- 0 г/км емисии на СО2
- 107 500 лева цена на модела
Тест: Екатерина Дончева
Снимки: Светлин Желев, Атанас Марков