Стотици се стекоха в стопанство Кабиюк и на хиподрума в Шумен по повод юбилея на най-стария конезавод в България

0
588

Честванията по повод 160-годишнината от основаването на конезавод „Кабиюк“ събраха стотици шуменци, гости на града, представители на местната и националната власт, професионалисти в областта на животновъдството, почитатели на конния спорт, настоящи и бивши служители на най-стария конезавод в България. Територията на стопанството в с. Коньовец отвори вратите си за многобройните ценители на чистокръвните коне от седем селектирани елитни породи и запазените автохтонни породи говеда и овце.

За празника пристигнаха народните представители Хамид Хамид, Иван Иванов и Айсел Мустафова, областният управител на Шумен Бейнур Ахмед, зам.-кметът на община Шумен Николай Колев, страврофорният иконом отец Димитър, районният мюфтия на Шумен Месут Хасанов, зам.-министрите на земеделието и храните доц. Деян Стратев и Янислав Янчев, началникът на кабинета на министъра на земеделието и храните Мая Митева, съветникът на президента на Република България Явор Гечев, директори и представители на Държавен фонд „Земеделие“, дирекции и агенции, полковник доц. Станчо Станчев, декан на факултета „Артилерия, противовъздушна отбрана и комуникационни и информационни системи“ към Националния военен университет „Васил Левски“ и други официални лица. 

„Неслучайно сме избрали този ден да отбележим юбилея, тъй като през годините през това свято място са минали не един и двама будители. Трябва да бъдеш много добър човек, за да можеш да си свързан с коня по най-добрия начин, тъй като конят е не само приятел, той е спътник в живота“, каза в словото си директорът на ДП „Кабиюк“ Мартин Маринов, по повод двудневните събития съпътстващи годишнината. 

Мартин Маринов

Приветствие от името на министъра на земеделието и храните д-р Георги Тахов прочете заместник-министър доц. Деян Стратев. Той отбеляза, че „Кабиюк“ е историята и лицето на развитието на коневъдството в България, той е и най-старият конезавод в страната. „Наред с коневъдната дейност в стопанството се отглежда генофонд на местни породи говеда, овце и свине. В тази връзка през 2020 г. чрез Закона за животновъдството „Кабиюк“ е защитен чрез статут на Държавно предприятие, с основен предмет на дейност поддържане на автохтонни (местни) и други ценни породи от националния генофонд и съхраняването им като национално богатство“, съобщи Стратев.

С благодарствени плакети бяха отличени дългогодишни служители, допринесли с труда си за утвърждаването на конезавода като водещо предприятие за развитие на племенното коневъдство и овцевъдство, и за съхранението на автохтонни (местни) породи говеда и овце.

Десетките гости на тържеството станаха свидетели на впечатляващ парад с най-елитните екземпляри коне от шест породи развъждани в Кабиюк. Конното изложение бе предвождано от ездачи на клуб по конен спорт „Кабиюк“, изявяващите в дисциплината прескачане на препятствия. 

Денят на отворите врати в стопанството посрещнаха на 1 ноември стотици посетители, които имах възможност за разгледат музейната експозиция в резиденцията на княз Александър I Батенберг, музея на коня, залата с иконопис и икони, фермерския базар от местни производители, детския кът с понита организиран за най-малките гости на събитието.

Вижте всички представени жребци и кобили във видеото тук.

Подробен репортаж от събитието очаквайте на 13 ноември в предаването „Конете на България“ по Агро Тв 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведи текст
Въведи име