Благотворително състезание с коне събра  5 900 $ за лечение на дете от Крива Бара

0
459

Традиционните конни надпревари проведени на 18 май в брусарското село Крива Бара събраха необходимата сума за лечение на 7-годишната Златина Николаева, която страда от ДЦП (детска церебрална парализа). За лечението на детето в Турция бяха необходими 5 900 долара и те вече са събрани. Благодарение на инициативността на кметицата на община Брусарци Наташа Михайлова, която поде кампания в помощ на семейството на Злати, сумата вече е събрана. Последните дарения дадоха всички гости, зрители и участници в тазгодишните конни състезания проведени в село Крива Бара, община Брусарци.

Спортният ден започна със седем гари по надбягване и завърши с 6 категории по надтегляне. В различните дистанции от 1200 до 2200 метра хиподрумното трасе посрещна общо 32 коня от Чистокръвна Английска, Чистокръвна Арабска  и местни породи в 7 гонки.

След надбягванията денят продължи с турнир по надтегляне за коне от тежковозни породи до 500, до 600, до 700, до 800, до 900, над 900 кг. Най-леките коне стартираха с товар от 500 кг и стигнаха до 1250 кг. Най-силна се оказа кобила Лора на стопанин Йордан Бонев от Перник, която изтегли 18,30 м. Втори стана кон Вихър I на Недко Иванов с 16,70 и трети кон Капи на Давид Борисов.

Втора категория стартира с 750 кг и стигна до 1650, като тук категорично се наложи тежковоза Лоренцо на Калин Пешев с 30, 00 м. Втори със същият резултат, но с разбирателство за второто място стана Дарин Василев с кон Урбан и третото спечели кон Цезар от конюшнята на Симона и Диляна Генови.

Третата серия започна с товар от 1 тон и стигна до 1 тон 750 кг.  С изтеглени 17,00 метра първенец стана кон Макс на Виктор Вениславов, следван от кон Зоро с 13,43 на Стоян Иванов и с 11,90 м трети се класира кон Вихър II на Недко Иванов.

Поради липсна на коне със собствено тегло до 800 кг, категорията отпадна и публиката директно посрещна тежките атлети до 900 кг. Оспорвана битка в която кон Амет на Симона и Диляна Генови безапелационно грабна първото място с това от 1 900 кг. Втари стана кон Хари на Николай Томов  и трети кон Мейс на Влади Ружински.

В последната серия се разписаха коне над 900 кг, като победителят от предходната кон Амет и тук извоюва първото място, преборвайки сили с 4 яки конкуренти изтегляйки товар от 1900 кг на дължина от 30 метра. Втори стана с резултат 28,30 стана кон Кензо на Коста Атанасов и трети кон Урани на Мариян Алексов с 27,90 м.