Хайредин се завръща с пълна сила в конните надпревари с три дисциплини

0
982

В истински празник се превърнаха конните състезания в Хайредин на територията на бившия стадион, а многобройната публика се наслади на емоционални преживявания в средата на май месец. За шеста година местното кметство организира проявата, като през последните две години заради Ковид пандемията нямаше стартове. Началото на събора стартира с изпълнения на местния фолклорен ансамбъл към читалището, който наскоро се завърна от успешно турне в чужбина. Улица на местните занаяти и традиции приковаваше погледите на посетителите, които от палатките на изложителите можеха да видят местни фолклорни предложения.

В ранния преди обед на старта на прескачанията застанаха 28 състезатели, които заедно с беговите жокеи трябваше да си разделят награден фонд от 8 000 лева. За призьорите имаше също купи и грамоти от главния организатор –  кметство Хайредин. „ Имахме леко прекъсване поради Ковид пандемията. Възстановихме обаче ритъма на тази наша стара традиция да възраждаме конния спорт в нашия район. Местните очакват този празник, състезатели също тръпнеха, кога ще стъпят на наш терен. Така че всичко вече е както трябва и организацията с пълна сила посреща три дисциплини: конкур ипик, надбягване и надтегляне с коне от тежковозин породи. Подсигурили сме всички необходимо за добро настроение, спортни изяви и дори творчество, чрез различни инициативи“, разказва специално за ЕздаПрес, секретарят на община Хайредин Светлана Ценова, коята се раздаде от сърце и душа за да се чувстват щастливи и гости и участници.

Светлана Ценова, секретар на община Хайредин

Най-младият участник беше на 10, а най-възрастният – на 68 години. В прескачаният 100 см (бърз) стартираха 7 състезатели.III място взе Антон Дацински с кобила мис Пиги, с.к. „Студенец”. Втори финишира Христо Найденов с кон Краси, с.к. „Левски”. Победата се усмихна на Тодор Рачев с кон Грегори, с.к. „Рачев 1927”.  В дисциплината – 100 см в надпревара се пуснаха 11 състезатели. На III позиция финишира Антон Доцински с кон Стив Маккуин, с.к. „Студенец”.  II  място си подсигури Илиян Найденов с кон Крег, с.к.”Левски”. Победител се оказа Олег Горанов с кобила Любляна с.к. „Бутан”.  При Х паркура битката  завързаха 6 състезатели. На III място застана Гошо Цветков с кобила Анабел, с.к. Мизия (Кнежа). II място взе  Виктор Живков с кобила Елисара с.к. „Бутан”. Убедителен шампион е Йордан Йорданов с кобила Паша с.к. Монтан (Расово). На бараж се явиха 5 жокеи.  III място отиде при Антон Дацински с кобила мис Пиги, с.к. „Студенец”. II място пък беше записано отново на Антон Дацински, но този път с кон Стив Маккуин. На върха застана Олег Горанов с кобила Любляна, с.к. „Бутан”.  „ Повече от прекрасно състезание за този наш Северозападен район. Многобройна публика, което радва окото и дава допълнителен хъс за изява. Аз съм по тези турнири от 1965 година. Още съм в играта.“

Олег Горанов, от СКК „ Бутан“

При беговите надбягвания с чиста порода коне се явиха трима състезатели, които си разпределиха челните места както следва: III място Румен Асенов с кон Колорадо, с.к. „Монтана”; II място – Радослав Иванов с кобила Либерта, с.к. „Монтана”; I място и шампионска титла спечели Петър Тошков с кобила Сигма, с.к. „Манастирище”. Във втората гара полукръвна порода на старт застанаха четири ездачи плюс един аматьор. На III позиция финишира Кристиян Иванов с кон Роко, с.к. „Монтана”. II място остана за Алекс Тошкова с кобила Лигма, с.к. „Девене”. I място спечели Деси Каменова  с кон Кадилак, с.к. „Манастирище”.

Конният празник в Хайредин приключи с атрактивната любителска дисциплина надтегляне с коне от тежковозни породи.

Текст и снимки : Станчо Шукеров