ФЕИ вече отмени две събития в Близкия изток. Ще се подновят ли стартовете?

0
19

С оглед на настоящата ситуация и сигурността в региона и последните събития в Близкия изток, Международната федерация по конен спорт (ФЕИ) отмени състезанията CSI5* GCT/GCL, CSI3* и CSI1* в Доха, Ал Шакаб Катар, (4-7 март Longines Global Champions Tour и Doha Equestrian Tour) 2026 г. и CSI2* в Ал Айн (ОАЕ) 4-8 март 2026 г.

Съобщението дойде дни след като Съединените щати и Израел предприеха въздушни удари срещу Иран. Оттогава конфликтът се разпространи в региона на Персийския залив, като се съобщава за експлозии в градове, включително Дубай и Абу Даби, Обединените арабски емирства и Доха.

„Това решение е взето след внимателна оценка на ограниченията във въздушното пространство, сроковете за пътуване за участие и общите оперативни ограничения“, се казва в съвместно изявление, публикувано на сайта на ФЕИ.

Към момента състезанието е планирано да се възобнови на 11 март, като на тази дата ще започнат състезанията пет, две и една звезди, въпреки че организаторите заявиха, че при промяна на обстановката ще излизат със своевременни експресни съобщения. „Безопасността и благополучието на конете, спортистите, отборите, партньорите, персонала и зрителите остават наш абсолютен приоритет“, се казва в изявлението. „Двете организации в лицето на домакините и ФЕИ работят в тясна координация и потвърждават, че всички коне и персонал, които са на място в момента, са в безопасност и са добре.“

Федерацията активно взаимодейства със съответните национални федерации, за оценка на всяко потенциално въздействие върху събитията и календара на ФЕИ. На всички участници се препоръчва да следят инструкциите и насоките, издадени от правителството и националните власти, включително всички съвети за пътуване, препоръки за сигурност или ограничения. Остава да се надявам мирно небе и спокойна атмосфера, за да може той – конния спорт да продължи.

Миналата година столицата на Катар, Доха посрещна десет международни състезания по конен спорт в периода от 2 януари до 4 април с общ награден фонд над 10 милиона Евро. Doha Equestrian Tour представя по традиция голяма награда кръстена на „Негово Превъзходителство отец Амир“ в четири кръга, а останалите са международния фестивал по конен спорт „Ал Шакаб“, спонсориран от Longines, включващ прескачане на препятствия, обездка и параобездка и световните шампионати на Longines.

Фото: ФЕИ

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Въведи текст
Въведи име