Шведите окупираха световните титли в обездката и конкур ипика

0
406

Патрик Кител влезе в историята на конния спорт, като вторият шведски състезател застанал на най-високото стъпало на подиум на финал FEI World Cup/ Световна купа по обездка. Това се случи снощи, събота 20 април в Рияд, Саудитска Арабия.Заедно с 12-годишния кастрат Тъчдаун, той беше последният атлет на арената по стартов списък, но изпълнението му донесе доста обрати във временното класиране. Измествайки първата преди неговото представяне Нана Скодборг Мерралд от Дания и Блу Хорс Дон Олимбрио, които останаха втори, Кител „постави“ германската суперзвезда Изабел Верт на трето място с кон ДСП Куантанц.

Това бе деветият финал в кариерата на Патрик, но за първи път на подиум. „Не мога да повярвам.  Моят треньор Луиз (Натхорст) печели световната титла преди мен, което бе първият огромен успех за родината ни Швеция. Ето, че аз повтарям този триумф. Точно преди 24 години, като младо момче гледах със затаен дъх победата на Луиз и сега аз преживявам същото. Това е велико. !“, споделя Кител.

В крайна сметка състезанието представи конкуренция със само 0,257 процентни точки, разделящи първите трима в една битка на титани в обездката за ценния трофей, спечелен за първи път от тандема от Дания Ан-Грете Йенсен и Марцог през далечната 1986 г. Реално всеки един от първите трима можеше да спечели титлата и това превърна Световната купа в невероятен спектакъл.

По същото време друг швед  поведе своя велик кастрат в дисциплината прескачане на препятствия в една вълнуваща вечер на финала на Световната купа в Рияд –  световният номер едно, Хенрик фон Екерман. Сънародникът му Педер Фредриксон се класира втори с кон Кетч Ме Нот Ес, а третото място завоюва летящия французин  Джулиен Епайлард  с кон Дуа Де Кадре.