Шоу с бегови коне в Крива бара

0
5228

Кметът на община Брусарци Наташа Михайлова подготви и проведе с помощта на местни спонсори най-голямото и мащабно за района конно състезание.

Виж галерия със снимки на бегови коне тук.

Виж галерия със снимки на тежковозни коне тук.

На 13 май публиката беше приятно изненадана, защото за първи път наблюдава 5 гари с бегови коне от Чистокръвна английска порода, една гара с чистокръвни араби и една с местни породи. Организираната с дружни усилия надпревара на хиподрумната писта край село Крива бара, беше аплодирана многократно. В ранния следобед конният празник продължи с турнир по надтегляне с тежковози, а шампиони бяха излъчени в 5 категории. Общият брой на конете се оказа рекорден – близо 100 в двете дисциплини.

В гонката на 1000 м първи прекосиха финиш линията Н. Хамил с кобила Malavela (Tertullian (USA) X Maurka (GER)). Във втората гара „Спринтьорки приз” на 1400 м първи стана кастрата Ceelo (Green Desert (USA) X Mindsharp (USA)), собственост на К. Софрониев. В трета и четвърта гара най-бързи бяха жокеите Г. Атанасов – на дистнация 1600 с жребец Nialdo (Wiener Walzer (GER) X Nightbitch (GER)) и Р. Абдула с кобила HAMLA (Cape Cross (IRE) X High Days (IRE)) на 2000 метра. Петата последна гара спечели жокей Гюрг Мехмед с кастрат Aratos (GR) (Mukhtaal (GB) X Focus To Her (GB)).

Неприятен инцидент с фатално падане на състезателен кон (счупен крак) и слава Богу с щастлив изход за попадналия под тежестта му жокей не помрачи празника, най-вече заради успешната намеса на дежурните лекари, които бяха съвсем наблизо с подсигурената линейка. Близо 15 минути медицинският екип се бореше за живота на състезателя, който се оказа 20-годишно момче, което буквално се върна от онзи свят. Не такава беше съдбата на клетото конче, което поради липса на ветеринар, лежа на пистата 30-тина минути, а след това само бе преместено на зелените поляни в близост до пистата и никой не се поинтересува от съдбата му. По-късно през деня от невръстните деца на Крива Бара научихме, че ранения бегови жребец е преминал в отвъдния свят под формата на кулинарни порции месо. По същото време при тежковозните коне битката се беше разгорещила до червено и никой не си спомняше вече за инцидента. Факт е, че на тези стартове интересът на публиката продължава с дълги часове и не е малотраен, като при беговите коне.

При тежковозите в най-леката категория се надтегляха 12 коня със собствено тегло до 500 кг. На най-високото място на почетната стълбичка се качи Иво Илиев от Кнежа, защото победата спечели неговия кон Ерос, който в последното дотоварване успя да изтегли товар от 850 кг на 6,6 м по трасето. На второ място се класира кон Фюри на Методи Добринов от Сталийска махала, който стигна до 5,9 м. Трето място зае кон Нарцис на Коци Петров с изтеглен товар до 3,5 м.

Втората категория бе за коне със собствено тегло до 650 кг. Три коня премериха сили в тази категория, като първи сред тях се отличи кон Вито на Милчо Иванов, втори стана кон Мечо на софиянеца Тачо Пеев, а третото място зае кон Боби на Иван Цаков от Торос.

В третата категория на трасето премериха сили 7 коня със собствено тегло до 800 кг. Кон Мартин на Гени Омара от Сталийска махала бе неоспоримият лидер, който с лекота зае първото място. Освен купа той спечели за собственика си агне, предоставено от Иван Иванов от Киселово. Второто място отиде при кон Лорд на Калин Пешев от Торос. Освен сила, тежковозът Лорд показа и сериозен характер, като разкарваше водачите му по цялото трасе в продължение на  минути, докато те се опитваха да го впрегнат в шейната. Кон Макс на Георги Драганов от София зае престижното трето място.

В четвъртата категория – до 900 кг собствено тегло, бяха записани само три коня, но в последният момент Гени Омара, взе амбициозното решение да не дава почивка на своя питомец Мартин и го вписа в стартовия списък. Така под съпровода на духова музика и аплодисментите на многобройната публиката, кон Мартин отново надделя над всички останали и грабна още една титла в по-горната категория, а с нея донесе още едно агне на собственика си  На второ място застана кон Нико на Калин Пешев от Торос, който успя да стигне само до 13,4 м от трасето, последван от третия по резултат кон Фриц на Паоло Павлов от София, който изтегли шейната до 12,4 м.

В петата най-висока категория за коне с тегло до 1000 кг се бориха пет столични исполина. Първото място зае добре познатият на публиката кон Роджей на Дани Алексиев, който бе шампион и на празника по случай Тодоровден в столичния квартал „Илиянци“. Той бе и единствения кон, който успя да изтегли шейната натоварена с цели осем траверси до финалната линия. Усилията на кон Роджей донесоха на собствениците му и теле от земеделския производител Габриела Цекова. На 18 метра спря шейната на кон Драго на Зарко Пеев, което му отреди второто място. Трети остана кон Толер на Ники Бизнеса, който стигна до 12,65 метър от вече изровеното трасе.

Така протече съботния ден в с. Крива бара, изпълнен с вълнения, овации и конски сили. Всичко това бе възможно благодарение на община Брусарци и спонсорите: Теди ООД Монтана, Ка Мобил Монтана, Пътинженеринг – М, Строител Криводол, Булстрой груп София, ЕТ Тошко Методиев с. Василовци, Петрол Елит с. Дондуково, Фиш инвест Монтана, Иреис Принт Монтана, Апе 2001 село Василовци, Ири Трейд АД София, Агрофог ЕООД с. Расово.